Subwencja PFR Unia Europejska fb

Góry


Góry Sowie to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego, których najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). W jego sercu utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich, przez który przebiega wiele ścieżek pieszo- rowerowych, wśród których największą popularnością cieszą się te prowadzące na Wielką Sowę, Małą Sowę, Kalenicę i Sokolicę. Ze szczytów Gór Sowich rozpościera się piękny widok na całe Sudety. Możemy tu spotkać muflony, sarny, jelenie i dziki. Góry Sowie są również domem dla nietoperzy i sów. Pomimo tego, że Góry Sowie to niewielkie pasmo górskie, lista ciekawych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest długa.

Winnica


W naszej restauracji dostępne są do degustacji, a także można zakupić Wina z Winnicy Niemczańskiej. Winnica Niemczańska powstała w 2017 r. Położona jest na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem Ślęzy. Stosunkowo młode nasadzenia w 2018 wydały pierwsze niewielkie plony i z tego rocznika powstało pierwsze niemczańskie wino. Natura, ciekawość, przygoda, pasja oraz pragnienie stworzenia nowego i wyjątkowego wina połączyło pięciu przyjaciół (w tym właściciela Sowiej Doliny – Franka Enozel), którzy posadzili 9 odmian winorośli na stoku niemczańskiego wzgórza. Każda odmiana została  starannie dobrana, aby stworzyć unikalny dla lokalnego pochodzenia smak oraz klimat wina.

Więcej informacji o Winnicy Niemczańskiej: http://winnicaniemczanska.pl/#onas

Sztolnie


W Górach Sowich znajduje się siedem kompleksów sztolni „Riese”. Projekt Riese to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w czasie II wojny w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. Niektóre sztolnie są udostępnione do zwiedzania. W 1995 otwarto trasę zwiedzania w kompleksie „Rzeczka”, przekształconą wiosną 2001 w Muzeum Sztolni Walimskich. Oprócz tego do zwiedzania dostępne są kompleksy Osówka i Włodarz. „Riese” już do wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii i jest jednym z największych atrakcji Gór Sowich.